System polityczny
Boliwariańska Republika Wenezueli, tak jak wskazuje na to konstytucja z 1999 r., jest społeczeństwem demokratycznym, partycypującym i opiekuńczym, wieloetnicznym i wielokulturowym w państwie prawa, zfederalizowanym i zdecentralizowanym, który łączy wartości wolności, niezależności, pokoju, solidarności, dobra wspólnego, integralności terytorialnej i pokojowego współżycia po to, by obecnym i przyszłym pokoleniom zagwarantować prawo do życia, pracy, kultury edukacji i sprawiedliwości społecznej i równości bez dyskryminacji ani jakiejkolwiek subordynacji; oraz popiera pokojowe współistnienie narodów i pobudza, a także konsoliduje integrację południowoamerykańską w zgodzie z zasadą nieinterwencji i samostanowienia narodów, uniwersalne i niepodzielne gwarancje praw człowieka, demokratyzację społeczeństwa na arenie międzynarodowej, rozbrojenie jądrowe, równowagę ekologiczną i środowiskowe dobra prawne jako wspólne dziedzictwo zagwarantowane społeczeństwu.
„Rząd Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, wraz z organami politycznymi wchodzącymi w jego skład, jest i zawsze będzie demokratyczny, uczestniczący, elekcyjny, zdecentralizowany, alternatywny, odpowiedzialny oraz wielopartyjny z odwoływanymi mandatami”.
Oficjalna nazwa:
Boliwariańska Republika Wenezueli.
Stolica:
Caracas, usytuowane w Dystrykcie Stolicy. Siedziba organów Publicznej Władzy Narodowej.
Język:
Hiszpański i języki etniczne
Podział terytorialny polityczny:
Składa się z Dystryktu Stolicy, 23 stanów i jednostek federalnych, które tworzy grupa 331 wysp, wysepek i raf.
Położenie:
Na północ od Ekwadoru, na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej. Część terytorialna rozciąga się pomiędzy 0° 38’ 53’’ i 12 11’ 46’’ szerokości geograficznej i 59° 47’ 30’ długości geograficznej.
Ludność:
Wedle danych z lipca 2014 r., Wenezuelę zamieszkuje 28.868.486 osób, a roczny przyrost naturalny wynosi 1,42 %. Natomiast dane z 2011 r. pokazują, że 50,3% populacji stanowią kobiety, a 49,7% – mężczyźni. Według prognoz Narodowego Instytutu Statystycznego, w 2050 roku liczba ludności wzrośnie do 40 milionów.
Wyznania:
96% – katolicy, 4% – inne
Niepodległość:
5 lipca 1811 – Podpisanie Aktu Niepodległości
Święta Narodowe:
19 kwietnia (deklaracja niepodległości), 5 lipca (podpisanie aktu niepodległości) y 24 lipca (urodziny Wyzwoliciela – Simona Bolivara).
Waluta:
Bolivar Fuerte.
Czas lokalny:
UTC/GMT -4.00 h
Obywatelstwo:
Wenezuelskie, którego się nie traci wraz z nabyciem lub staraniem się o inne.
Klimat:
Położenie geograficzne, w pasmie równikowym, determinuje klimat tropikalny umiarkowany, z długimi okresami trwania pór roku: pora sucha od listopada do marca i pora deszczowa od kwietnia do listopada, z pewnymi odchyleniami na początku i końcu każdej pory.
Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury, między 24°C, a 27°C. Najniższe zarejestrowane temperatury – poniżej 0°C – zanotowano na ośnieżonych szczytach łańcucha górskiego – Andów w najzimniejszych miesiącach. Najwyższe temperatury, z kolei, rosną do ponad 38°C i występują w niektórych miastach części kontynentalnej kraju, jak np. Maracaibo. W Puszczy Amazońskiej (stan Amazonia i część stanu Bolivár) nie istnieje żadna pora sucha: opady występują przez cały rok, z niewielkimi zmianami natężenia. W sporej części Llanos – południowa część stanów Guárico, Cojedes, Portuguesa i Barinas, na obszarach po obu stronach rzeki Apure oraz depresji rzeki Aruaca – występują serie podtopień w porze deszczowej.
Usługi:
Boliwariańska Republika Wenezueli dysponuje rozwiniętą infrastrukturą usługową, do której zalicza się dobra komunikacja lotnicza i lądowa, ważna sieć hotelowa, komunikacja telefoniczna, satelitarna i internetowa o dużej szybkości, a także liczne biura obsługi i informacji ogólnej.
Przynależność do instytucji międzynarodowych:
Boliwariańska Republika Wenezueli jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Banku Światowego (BŚ), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (MBR), Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR), Stowarzyszenia Integracji Latynoamerykańskiej (ALADI), Karaibskiej Wspólnoty i Wspólnego Rynku (CARICOM), Boliwariańskiego Sojuszu na Rzecz Ludów Ameryki (ALBA), Systemu SUCRE, sojuszu energetycznego Petro Caribe, członkiem – założycielem Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i innych.
Symbole Narodowe
Flaga
Zmodyfikowana po raz ostatni 12 marca 2006 r. po dodaniu ósmej gwiazdy, wenezuelska flaga składa się z trzech równych pasów poziomych: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Żółty reprezentuje bogactwo ziemi wenezuelskiej; niebieski – bezmiar morza, które oblewa wenezuelskie wybrzeże, a czerwony – krew przelaną przez naszych przodków w wojnie o niepodległość.
Po środku, na pasie niebieskim, znajduje się osiem białych gwiazd pięcioramiennych ułożonych w kształt łuku, symbolizujących osiem prowincji, które oryginalnie składały się na Kapitanię Generalną Wenezueli, aż do ogłoszenia niepodległości 5 czerwca 1811 r. Herb znajduje się w lewym górnym rogu flagi.
Godło
Godło Boliwariańskiej Republiki Wenezueli ma trzy kolory flagi, które występują w trzech jego częściach. Zgodnie z Ustawą o Fladze Narodowej, Hymnie Narodowym i Godle Boliwariańskiej Republiki Wenezueli z dnia 9 marca 2006 r., każda część charakteryzuje się następującymi elementami: część lewa jest czerwona i widnieje na niej pęk zboża z tyloma kłosami, z ilu stanów składa się Wenezuela, co symbolizuje jedność i bogactwo narodu.
Część prawa jest koloru żółtego. Jako symbol triumfu, figuruje na niej szpada, lanca, łuk ze strzałą w kołczanie, maczeta i dwie flagi narodowe złączone wieńcem laurowym.
Trzecia część – niebieska – znajduje się w dolnej części godła. Widnieje na niej sylwetka białego nieujarzmionego konia, galopującego w lewym kierunku z perspektywy obserwującego i patrzącego przed siebie, symbol niezależności i wolności. W celu osiągnięcia tego efektu zaadaptowano sylwetkę konia zawartą w godle Federacji z 29 lipca 1863 r.
Godło wieńczą symbole dostatku – dwa rogi obfitości złączone po środku, w pozycji horyzontalnej, wypełnione owocami i egzotycznymi kwiatami; po bokach widoczne są dwie gałęzie – oliwna po stronie lewej i palmowa po stronie prawej, związane w dolnej części godła szarfą w kolorach flagi. Na pasie niebieskim, od strony lewej, widnieją złote napisy: „19 kwietnia 1810”, „Niepodległość”; po stronie prawej: „20 lutego 1859”, „Federacja” i po środku: „Boliwariańska Republika Wenezueli”.
Hymn
Hymn Narodowy Boliwariańskiej Republiki Wenezueli
Refren:
Chwała dzielnemu ludowi, który zrzucił jarzmo,
Szanując Prawo, cnotę i honor.
Chwała dzielnemu ludowi, który zrzucił jarzmo,
Szanując Prawo, cnotę i honor.
I
„Przecz z łańcuchami! Precz z łańcuchami!”
Krzyczał pan, krzyczał pan;
I biedak w swej chacie prosił o Wolność.
Na to święte imię zadrżał z przerażenia
Nikczemny egoizm, który niegdyś zwyciężył.
Na to święte imię,
Na to święte imię zadrżał z przerażenia
Nikczemny egoizm, który niegdyś zwyciężył.
Nikczemny egoizm, który niegdyś zwyciężył.
Refren
II
Zakrzyknijmy z werwą, zakrzyknijmy z werwą:
„Niech zginie ucisk! Niech zginie ucisk!”
Rodacy wierni, siłą jest jedność.
I z Nieba Najwyższy Stwórca
Szlachetnym tchnieniem napełnił lud.
I z Nieba,
I z Nieba Najwyższy Stwórca
Szlachetnym tchnieniem napełnił lud.
Szlachetnym tchnieniem napełnił lud.
Refren
III
Złączona więzami, złączona więzami
Które stworzyło Niebo, które stworzyło Niebo,
Cała Ameryka istnieje w Narodzie.
I jeśli despotyzm podniesie głos,
Pójdźcie za przykładem, który dało Caracas.
I jeśli despotyzm,
I jeśli despotyzm podniesie głos,
Pójdźcie za przykładem, który dało Caracas.
Pójdźcie za przykładem, który dało Caracas.
Refren
Źródła:
http://www.gobiernoenlinea.ve/home/estados.dot (consultada 05/02/2014)
http://www.gobiernoenlinea.ve/home/geografia.dot (consultada 05/02/2014)
http://www.correodelorinoco.gob.ve/tema-dia/censo-2011-venezuela-tiene-28-946-101-habitantes/ (consultada 5/02/2014)
http://www.venaventours.com/venezuela/organizacion_territorio.asp